Prawa kobiet w Grecji

Pełne prawa wyborcze przyznano kobietom w Grecji dopiero w 1956 r. „a jeszcze w połowie lat 70. cudzołóstwo byto wciąż przestępstwem, za które winnych regularnie stawiano przed sądem. Socjalistyczna partia PASOK wygrała wybory w 1981 i 1985 r., głosząc m.in. program swobód obywatelskich dla kobiet, a jej kobiece komitety doradcze, założone niemal w pierwszych dniach sprawowania władzy, doprowadziły w 1983 r. do przyjęcia przez parlament przełomowego kodeksu rodzinnego. Nowe prawa znosiły przymusowy posag i zapewniały równouprawnienie oraz równy podział majątku pomiędzy męża i żonę.

Jednakże później rząd PASOK bardzo zaniedbał takie zagadnienia praktyczne, jak opieka nad dzieckiem, opieka zdrowotna i planowanie rodziny. Marnie zorganizowana grecka służba zdrowia nie zapewnia środków antykoncepcyjnych, przez co wiele kobiet ucieka się do aborcji (dopiero niedawno zalegalizowanej i obwarowanej licznymi warunkami), których (tak jak i w przeszłości) dokonuje się 70-80 tysięcy rocznie.

Zdecydowanie najsilniejszą organizacją jest Unia Kobiet Greckich założona w 1976 r. Głosi ona umiarkowany program feministyczny i odpowiedzialna jest za liczne akcje na terenie całego kraju na rzecz rozbudzania świadomości kobiet. Jednakże nie brak też głosów zarzucających jej zbyt bliskie związki z zamieszaną w skandale polityczne opozycyjną partią PASOK. Doskonałym przykładem jest rezygnacja Margaret Papandreu z funkcji przewodniczącej Unii po głośnym rozwodzie z byłym premierem Andreasem. Inne, bardziej autonomiczne ugrupowania, zajmują się tworzeniem sieci poradni, nagłaśnianiem problemów kobiet na zebraniach związków zawodowych i walką o większy dostęp do mass mediów.

Wszystko to jest bardzo trudne w kraju tak spolaryzowanym, jak Grecja. W wielu regionach wiejskich kobiety nadal uzależnione są niemal całkowicie od swych licznych rodzin i reformy legislacyjne niewiele mogą tu zmienić. Greccy mężczyźni jednak, bez względu na pochodzenie, powoli przyzwyczajają się do tego, że kobiety mogą zajmować wysokie, odpowiedzialne stanowiska. Akceptują też większy wkład ojców w wychowywanie dzieci (jeszcze 20 lat temu obie te koncepcje były nie do pomyślenia). Jest to chyba jedno z niewielu osiągnięć, gdzie przynajmniej w części zasługę ma PASOK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *