Akropol

Akropol

Zwieńczone ruinami Partenonu wzgórze Akropol (IV-IX codz. 8.00-19.00, X-III pn.-pt. 8.00-16.30; ruiny i muzeum 12 €) to jeden z symboli kultury europejskiej, nic więc dziwnego, że pierwsza wizyta w tym miejscu to jednocześnie objawienie i poczucie obcowania z czymś doskonale znanym. Perykles chciał, by świątynia stała się najwspanialszym elementem ateńskiego krajobrazu, „szkołą dla Hellenów” i znakiem imperialnej wielkości miasta, i jako taka zasłynęła w starożytnym świecie. Nikt jednak nie mógł przewidzieć, że ruiny tej imponującej budowli będą się kiedyś kojarzyć z narodzinami cywilizacji Zachodu i przyciągać 3 mln turystów rocznie.

Akropol zawsze był sercem Aten. Strome wapienne wzgórze wyrasta sto metrów ponad okolicę i jest dobrze zaopatrzone w wodę, co w przeszłości miało znaczenie strategiczne. Dziś jest wyłącznie atrakcją turystyczną i choć nie spełnia już funkcji religijnych czy obronnych, nadal uważany jest za najważniejszy punkt w mieście. Charakterystyczne wzgórze, wokół którego skupia się życie Aten, jest widoczne niemal z każdego miejsca w stolicy. Ścieżka spacerowa wokół niego pozwala podziwiać starożytne budowle z różnych perspektyw. Turyści, którzy zgubią się w labiryncie Plaki, zawsze odnajdą drogę dzięki widocznym z oddali ruinom. Najładniejsze widoki na wzgórze roztaczają się z gajów porastających pobliskie wzniesienia — Likavitós, Ardittós i Filipappou, ale po wyłączeniu z ruchu kołowego Thissio (w zachodniej części miasta), można też oglądać Akropol z kawiarnianych ogródków w tej dzielnicy.

Na teren ruin można wejść wyłącznie od strony zachodniej. U stóp wzgórza jest rozległy parking dla autokarów.

Główna droga na Akropol to właściwie ścieżka prowadząca ponad Odós Dioskouron, w miejscu, gdzie łączy się ona z Theorias w północno-zachodnim zakątku Plaki. Inne drogi wiodą od południa przez zamkniętą dla ruchu Dionisiou Areopagitou (Akropoli), obok Teatru Dionizosa i odeonu zbudowanego przez Herodesa Attykusa, a od północy przez starożytną agorę (wejście przy Adrianou, Monastiraki). Można też wybrać dłuższą trasę — z Thissio przez zamkniętą dla ruchu Apostólou Pavlou (Thissio).

Z drogi tej rozpościera się fantastyczna panorama, obejmująca zarówno Akropol, jak i agorę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *