Nowy naród

https://www.archaeological.org/sites/default/files/08jul03_-_b1200_b1500_excavations_19.jpg
Po powstaniu greckim (1821-1828) i odzyskaniu przez Grecję niepodległości wszystko się zmieniło. Prace archeologiczne ruszyły pełną parą. Niepodległość wzmogła dumę z dziedzictwa klasycznej Grecji, zwłaszcza w Atenach, które w 1834 r. zostały drugą po Nafplionie stolicą nowego państwa, w znacznej mierze właśnie dzięki licznym zabytkom i wspaniałej przeszłości.

Kiedy w 1832 r. na tronie greckim zasiadł książę Otton Bawarski, wśród archeologów na pierwszy plan wysunęli się Niemcy, których system edukacyjny kładł wielki nacisk na wykształcenie klasyczne.

Jedną z pierwszoplanowych postaci był Ludwig Ross, student, który po przyjeździe do Grecji w 1832 r. osobiście oprowadzał króla Ottona po zabytkach Aten, gdy ten zastanawiał się, gdzie ulokować swą stolicę. Ross uzyskał posadę nadwornego kustosza zabytków i od 1834 r. zajął się wykopaliskami i restauracją Akropolu. Następnego roku przystąpiono do likwidowania rozmaitych zabudowań i fortyfikacji bizantyjskich, frankońskich i tureckich, jakimi przez wieki zeszpecono oryginalne budowle. Odbudowano uroczą świątynię Ateny Nike, z której wiele bloków skalnych obcy okupanci wykorzystywali przy wznoszeniu umocnień wojskowych, a architekt Rossa, Leo von Klenze, rozpoczął rekonstrukcję Partenonu.

Sami Grecy zainteresowali się swą przeszłością w okresie intensywnych dążeń niepodległościowych. W 1813 r. założono Towarzystwo Miłośników Sztuki, którego zadaniem było odkrywanie i gromadzenie skarbów starożytności, publikowanie książek i pomoc studentom z zagranicy zainteresowanym kulturą grecką. W 1829 r. w budynku sierocińca na Eginie, zbudowanym przez pierwszego prezydenta Grecji Kapodistriasa, otwarto pierwsze greckie muzeum archeologiczne.

W 1837 r. powstało Greckie Towarzystwo Archeologiczne , które miało zajmować się.odkrywaniem, odzyskiwaniem i restauracją zabytków Grecji”. Za inicjatywą tą stał Kiriakos Pittakis-człowiek, który zasłynął podczas powstania greckiego, kiedy opierając się jedynie na literaturze starożytnej, odnalazł źródło Klepsydra na Akropolu i rozwiązał w ten sposób problem zaopatrzenia w wodę oblężonego przez Turków miasta. W ciągu pierwszych czterech lat istnienia Towarzystwo finansowało wykopaliska w Atenach na terenie Teatru Dionizosa, Wieży Wiatrów, Propylejów i Erechtejonu. Pittakis odegrał też ważną rolę w uświadamianiu Grekom znaczenia ich dziedzictwa kulturowego, wiele zabytków nadal bowiem okradano lub palono, by uzyskać wapno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *