SPOŁECZEŃSTWO GRECKIE

SPOŁECZEŃSTWO GRECKIE

Powyższy zarys ostatnich wypadków nie daje pełnego wyobrażenia potężnych zmian, które zaszły w Grecji od końca lat 80. Przede wszystkim ludność jest coraz bogatsza, choć widać też pokaźne różnice w dochodach. Ateny, Saloniki i Patras mają cale zastępy koneserów markowych win, specjalnie projektowanej biżuterii, szybkich samochodów i podróżowania. Nawet biura podróży w mniejszych miastach oferują wycieczki do Bali I na Kubę (najmodniejsze obecnie miejsca).

Częściowo dzięki ostatnim politycznym posunie dom PASOK, kraj ma pewne miejsce w globalnym systemie ekonomicznym, co objawia się Ilością barów McDonald’s, supermarketów Marks Ki Spencer i sklepów The Body Shop w większych miastach. Kwitnie ateńska giełda i zagraniczne lir my przybywają tłumnie, by inwestować w Infrastrukturę przyszłej olimpiady (wszak będzie trwać dłużej niż same igrzyska). Budowane jest metro w Atenach i Salonikach, most Rio-Andfrio nad Zatoką Koryncką i autostrada Via Egnatia, przodującą przez Epir, Macedonię i Trację. Dotychczas jedynie greckie linie promowe mogły obsługiwać ruch turystyczny na wyspach, lecz i to ma się wkrótce zmienić, co wyeliminuje z gry przedsiębiorstwa eksploatujące stare parowce, a inne zmusi do poprawienia jakości usług.

Krajowe przedsiębiorstwa zaczęły łączyć się w większe korporacje: Alpha Pisteos,Alpha Credit Bank wchłonął mający problemy IonikiIonian Bank na początku 1999 r. i momentalnie stał się drugim co do wielkości bankiem w kraju; Minoan Lines dokonały fuzji z Ceres Hydrofoils i jako Minoan Flying Dolphins zdobyły większość akcji w greckich liniach lotniczych (Air Greece), stając się największym potentatem w dziedzinie komunikacji. Prywatne linie lotnicze, w tym także te najdroższe, oferujące luksusowe powietrzne odpowiedniki taksówek, są bardzo popularnym przedsięwzięciem; co kilka miesięcy powstaje tego typu przedsiębiorstwo i, co ciekawe, udaje mu się przetrwać.

Grecja jest krajem zdecydowanie bogatszym niż jej sąsiedzi, co sprawiło, że oprócz wspomnianych już Albańczyków, ściągają tu coraz liczniejsze grupy imigrantów: Bułgarów, Polaków, Arabów, mieszkańców Pakistanu, Afryki, Filipin, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Gruzji, wnosząc nowe elementy do jednorodnej jeszcze do niedawna kultury. To właśnie oni, a także koncertujące zespoły muzyczne i taneczne oraz programy prywatnych kanałów telewizyjnych stworzyły modę na egzotyczną muzykę i kuchnię. Nie trzeba już czekać na letnie festiwale, by w Atenach lub Salonikach usłyszeć na żywo jazz, bluesa lub muzykę soul. W większych miastach i niektórych kurortach są też przyzwoite restauracje oferujące dania różnych nacji. Wszystko to jednak sprawia, że Grecja utraciła nieco ze swego niepowtarzalnego charakteru, a sami Grecy ze swej dawnej gościnności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *