Podstawowe dane

Powierzchnia: 131 957 km²

Liczba mieszkańców: 11 216 708 mln

Waluta: 1 euro (EUR, €)

Język urzędowy: grecki

Stolica:Ateny

Grecja - flaga Grecja - godło
Pogoda
 
Rodos 13 °C
Saloniki 8 °C
Skiatos 11 °C
  27.01.2015

Delfy

 

Wyrocznia delficka jest niewielkim sanktuarium na półce stromego zbocza górskigo, pod urwiskiem Parnasu. Leży w głębi lądu, niedaleko od północnego wybrzeża Zatoki Korynckiej. Powstała w miejscu, gdzie ze stoku wypływają w dwóch miejscach źródła. Znali je już Mykeńczycy, ale Delfy nie były bynajmniej przez cały czas zamieszkałe. Wyrocznia szybko zyskała na znaczeniu w końcu epoki archaicznej. Greckie miasta tu właśnie szukały wskazówek dla swych ekspedycji kolonizacyjnych. Delfy stały się ważnym miejscem spotkań wszystkich Greków, gdy około 593 r. p. n. e. zapoczątkowano tu igrzyska pytyjskie.

DelfyW epoce klasycznej w świątyni wzniesiono wiele bardzo wysokich pomników, wznoszących się coraz wyżej w górę niczym słonecniki, aby były lepiej widoczne. Nic dziwnego, że często ulegały znieszczeniu wskutek trzęsień ziemi. Od południowo – wschodniego krańca otoczonego murami temenosu, czyli świętego okręgu, Święta Droga wiła się, biegnąc w górę – obok skarbców greckich miast – państw i pomników, które wzniosły one by upamiętnić swe zwycięstwa i wielkie wydarzenia z ich historii – aż do świątyni i samej wyroczni oraz górującego nad miastem tarasu.

W okręgu sakralnym, w jego obecnym stanie, teatr jest późniejszym „dodatkiem” i pochodzi z IV w. p. n. e. Kolumny świątyni Apollona zostały odrestaurowane niestarannie i wyglądają nieautentycznie; jest to jednak lepsze niż niezgrabność. Wspaniałe, wyrafinowane zabytki z muzeum delfickiego silnie kontrastują z nagimi kamieniami spoczywającymi na zewnątrz świątyni. W tym czystym powietrzu, w ogległym miejscu, zgromadzono dzieła sztuki wielu pokoleń.

 

 
Sonda
Czy według Ciebie atrakcyjność turystyczna Grecji w ostatnich latach: